Święto Aniołów: Archaniołów(29.09) i Aniołów Stróżów(2.10)

23 września 2010

/Zdjęcie autorskie (S.Maj) zrobione pewnej siostrze zakonnej z bawiącym się dzieckiem podczas Odpustu w Świętej Lipce – maj 2010.
Czym było to spotkanie zakonnicy i dziecka? jedynie zabawą koralikami różańca czy modlitwą z aniołem?/

Angel

Spotykam anioły
Nie mają skrzydeł
Nie mają aureolki
Mają za to uśmiech
Czas na przytulenie
Mają ciepło, które roztapia mój wewnętrzny lód
Mają słowo, które nawet karcąc nie rani
Mają miłość, która emanuje
I zmienia bezpowrotnie

Magdalena Krukowskahttp://niezawodnanadzieja.blog.pl/

Każdego roku, na przełomie września i października, przypada wspomnienie Świętych Aniołów: Archaniołów i Aniołów Stróżów. Większość z nas słyszała słowo „anioł” wyobrażając sobie istotę o białych skrzydłach w lśniącym ubraniu i z aureola nad głową. Niektórzy przywołują sobie na pamięć filmowe postacie, porcelanowe figurki ze sklepowych witryn, ale są i tacy co gdy słyszą to słowo widzą drugiego człowieka. Człowieka, który jest posłańcem od Boga ( gr. aggelos – posłaniec ) oznacza czasem sługę wyprawionego do przyjaciela czy sąsiada. Każdy z nas wie, że łatwiej nam jest gdy ma się przy boku kogoś bliskiego, dla tego Bóg dał każdemu człowiekowi, od jego dnia narodzin aż po dzień śmierci nieodłącznego towarzysza tej ziemskiej wędrówki – anioła stróża. Opiekun ten i przyjaciel nieustannie dniem i nocą troszczy się o nas. Tak o duszę jak i ciało. Choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy, to nasz anioł stróż oddala nas i chroni przed wszelkimi niebezpieczeństwami i ostrzega przed złem. Ile to razy o przysłowiowy „mały włos” nie uniknęliśmy jakiegoś nieszczęścia czy wypadku. Ile to razy w skrajnej dla nas sytuacji nagle ktoś niespodziewanie przyszedł nam z pomocą. Dla tego dbajmy o to by nie przeoczyć spotkań z nimi choć czasem odwiedzają nas w różnych postaciach, gdyż każde takie spotkanie przybliża nas do tej jedynej obecności z Bogiem. Czasem są to zaledwie małe, ale w swym znaczeniu wielki słowa lub czyny. Czasem ( osobiście tego doświadczam i ja ) dochodzimy do pewnych wniosków, że doświadczyliśmy właśnie opatrzności Bożych Aniołów dopiero po jakimś czasie. Czasem mijają godziny, tygodnie, miesiące a nawet i lata.
Anioł stróż jest przy nas zawsze. Bez względu na nasz wiek i pochodzenie. Jakże raduje się z każdych naszych dobrych uczynków. Jedynie możemy sobie też tylko wyobrazić jak bardzo smuci się z naszych grzechów. Nie sprawiajmy my przykrości gdyż na to nie zasłużył. Dla tego nie zapominajmy o naszej codziennej modlitwie do naszego Anioła Stróża. Dziękujmy mu za jego opiekę i nie bójmy się też prosić o jego pomoc w ważnych dla nas i naszych bliskich sprawach bo gdy jest to w dobrej intencji i zgodne z wolą Bożą to na pewno nam pomoże. Warto wspomnieć, że oprócz obchodzonego święta Aniołów Stróżów ( 2 października ), obchodzone jest nieco wcześniej święto trzech Archaniołów ( 29 września ). Archanioła Michała( Któż jak Bóg), którego objawienie jest opisane w Księdze Daniela i Apokalipsy, Gabriela(Bóg jest mocny), który zwiastuje Danielowi a potem Maryi w jaki sposób Bóg zbawi swój lud i Rafała( Bóg uzdrawia), który opisany w Księdze Tobiasza pomaga Tobiaszowi.

W niewielkiej książeczce wydanej przez Księgarnię Św. Wojciecha w Poznaniu http://www.ksw.com.pl/pl/shop/kilka_mysli_o_aniolach.html z kilkoma myślami
ks. Jana Twardowskiego o Aniołach, którą dostałem kiedyś od swoich przyjaciół jest myśl pt. „Posłani” której przytoczę zaledwie mały fragment:

„(…) a my? Czy mamy tę świadomość, że – tak jak anioł – jesteśmy posłani przez Pana Boga zawsze wtedy, kiedy zbliżamy się do człowieka? Mamy być dla każdego spotkanego człowieka posłańcem Bożym. Czy pamiętamy o tym, że dlatego biorę udział w życiu spotkanego człowieka, że Bóg mnie do niego posłał, abym coś mu powiedział o dobroci, przezwyciężaniu własnych ambicji, o cierpieniu, które jest sprawdzianem miłości i zbliża do Pana Boga?”

Jeśli już rozmawiamy o naszych Aniołach Stróżach to warto wspomnieć w paru słowach o św. Ojcu Pio (Francesco Forgione) zakonniku, którego wspomnienie liturgiczne przypada na 23 września, który to jak sam mawiał, że nie tyle widział co doświadczał istnienia istot pozaziemskich, z którymi to nawiązywał serdeczną przyjaźń a mowa tu o Aniołach Stróżach.

Zachęcam również do przeczytania artykułu Błażeja Strzechmińskiego OFMCap,
który ukazał się w: 1[7] 2001 nr „Głos O.Pio” pt.”Po co anioł stróż?”
http://www.kapucyni.ofm.pl/archiwum/glos1-2001_16.htm

/ poniżej dwa fragment polecanego artykułu by bardziej zachęcić do przeczytania/

(…)Zakonnik z Pietrelciny wysługiwał się takie Aniołem Stróżem do opieki nad swoimi dziećmi duchowymi. Jeden z nich, Anglik Cecil Humprey Smith, podczas pobytu we Włoszech uległ wypadkowi samochodowemu. Jego przyjaciel, widząc go w bardzo ciężkim stanie, postanowił nadać na poczcie telegram do Ojca Pio z prośbą o modlitwę w intencji Cecila. Ledwie telegram znalazł się na pocztowym pulpicie, gdy mężczyzna, ku swemu wielkiemu zdziwieniu, sam otrzymał telegram od charyzmatycznego zakonnika zapewniający go o modlitwie za rannego Anglika. W kilka miesięcy po tym wydarzeniu Cecil i jego przyjaciel zjawili się w San Giovanni Rotondo, by podziękować za modlitwę i zapytać Ojca Pio, w jaki sposób tak szybko dowiedział się o wypadku. Usłyszeli następującą odpowiedź: Czy sądzicie, że Aniołowie latają tak wolno jak samoloty?
(…)Gdy prześledzimy tych kilka zaledwie relacji mówiących o bliskiej zażyłości Ojca Pio z aniołami, uderzyć nas musi ogromna realność istnienia tych niebieskich duchów i wzajemna ich współpraca z charyzmatycznym zakonnikiem, obejmująca nawet najdrobniejsze dziedziny jego życia. Czy i my nie powinniśmy wyciągnąć z tego jakiejś nauki dla siebie? Dlaczego nie oddać się świadomie pod opiekę własnego Anioła Stróża, dlaczego nie prosić go o pomoc w tym, co nas przerasta lub przeraża, choćby było tak banalne, jak budzenie lub tak niezwykle, jak troska o godne udzielanie Komunii świętej? Nie lękajmy się takie posyłać naszych aniołów do osób, które liczą na naszą pomoc. Ojciec Pio zachęca do tego każdego z nas: Możesz przysłać swego Anioła Stróża o każdej porze dnia i nocy, ponieważ zawsze jestem szczęśliwy, przyjmując go. Przebywanie w obecności aniołów jest bowiem prawdziwym szczęściem.

Dla chętnych pogłębienia lektury o aniołach w Biblii jak i przeczytania ludzkich historii gdy doświadczali obecności Bożych Aniołów polecam książki wydawnictwa WAM, które na dobre zadomowiły się na mojej półce:

Anderson Joan Wester
SPOTKANIE Z ANIOŁEM
Prawdziwe historie

Książka jest zbiorem ponad trzydziestu niezwykłych historii ludzi, którzy zazwyczaj w dramatycznych sytuacjach odczuli obecność aniołów i doświadczyli ich pomocy. Czyta się świetnie, w większości są to poruszające, a nawet wzruszające historie, które pokazują, że człowiek nie jest pozostawiony samemu sobie, a jego Anioł Stróż czuwa nad nim „we dnie i w nocy”, gotowy udzielić mu wsparcia.
http://katalog.wydawnictwowam.pl/?Page=opis&Id=1864

Zenon Ziółkowski
PRZEWODNIK PO ANIOŁACH
40 medytacji o posłańcach Boga

W tej małej książeczce przedstawione są najbardziej znamienne ( jak pisze autor) urywki Biblii, ukazujące aniołów w pełnieniu przez nich głównej posługi, która nadała im „imię” posłańców.
http://katalog.wydawnictwowam.pl/?Page=opis&Id=57622

Niech Anioły będą z Wami – br.Sławek Maj SJ

komentarze

 1. Sławek napisał/ła,

  23 września 2010 o godzinie 19:09

  Serdecznie dziękuję Magdzie Krukowskiej, mojej Gdyńskiej koleżance za udostępnienie swojego wiersza pt. „Angel” Magdo Dziękuje :-)
  Dziękuję również osobom ze zdjęcia i wszystkim których choć przez chwilę zainteresował ten wpis i zachęcił do osobistej modlitwy, rozmyślania o Aniołach oraz przeczytania wyżej wymienionych publikacji. Pozdrawiam i niech Anioły będą z Wami.

 2. Magda napisał/ła,

  23 września 2010 o godzinie 21:09

  Anioły są wśród nas- teraz wiem to na pewno…

 3. Żaneta napisał/ła,

  28 września 2010 o godzinie 10:09

  Polecam również pozycję Anselma Grüna pt. „50 aniołów dla duszy”, Kielce 2002.
  Owych 50 aniołów wprowadza nas w bogactwo, jakie Bóg złożył w naszej duszy. Pozycja ta może służyć jako lektura codzienna, pomoc do medytacji, jako towarzysz w okresie kształtowania dojrzałej i odpowiedzialnej postawy życia.

 4. Sławek napisał/ła,

  29 września 2010 o godzinie 15:09

  znalazłem w sieci oto link:
  http://www.dobreksiazki.pl/okladka2275-50-aniolow-dla-duszy.htm
  Chwilowo niedostępna.Można zapytać w wydawnictwie Jedność:
  http://www.jednosc.com.pl/
  pozdrawiam i dziekuję Żaneto :-)

 5. BASIA napisał/ła,

  20 lutego 2011 o godzinie 17:02

  Dla mnie temat ANIOLY, jest niesamowicie bliski , czuje opieke mojego Aniola Stroza ,i dziekuje Mu za to , ze jest. Mam jeszcze do Niego jedna wielka prosbe…O NASZA MILOSC…

dodaj komentarz

imię - wymagane
adres e-mail - wymagane
treść komentarza

Kategorie wpisów


Ostatnie wpisy


Ostatnie komentarze


Linki polecane


Archiwum


Różne